Skip to content

Andy Newton

Associate Professor

School of Social Sciences

Staff Group(s)
Sociology

Role

Andy Newton is an Associate Professor in Policing and Criminology supporting research, teaching impact and knowledge exchange in the School.

From 1st April 2020 he was appointed to lead the University Research Theme Safety and Security of Citizens and Society (SSCP)

He is a member of the Quantitative and Spatial Criminology (QSC) Research Group, and the Centre for Offending, Prevention and Engagement (COPE)

Career overview

Dr Newton joined NTU in November 2019. Prior to this he was an Associate Professor in Criminology at the University of Leicester (Sept 2017-Oct 2019),

He previously was appointed Reader in Criminology (August 2015) and Director of the Applied Criminology Centre (September 2016) at the University of Huddersfield where he worked from 2005-2017 as a Research Fellow and then Senior Research Fellow.

He began his academic career at the University of Liverpool (2002-2004) as a Research Associate.

Research areas

My research interests focus on the intersection of crime, people and space.More specifically I am interested in crime and policing as it relates to: transport, technology, intelligent mobility and crime; acquisitive crime; policy analysis and evaluation, problem solving and evidence based policing, data science, crime analysis and GIS; situational crime prevention; offender mobility, and mixed methods research.

My research has been commissioned by a range of organisations including the Home Office to examine the impact of the 2003 Licensing Act on crime and the Night Time Economy, and by the EU commission’s Directorate General for Mobility and Transport (DGMOVE) and the Department for Transport (DfT) to examine crime, terrorism and security on public transport. I have received further funding as PI and CI from the EU Commission, the ESRC and EPSRC, the College of Policing, a number of Citysafe/Community Safety Partnerships and Police forces, the Alcohol Research Council, and the Alberta Gaming and Liquour Commission.

I have presented oral evidence to the House of Commons Select Committee (Enquiry into Security on the Railway) and the Mayors Office for London (Crime on Public Transport).

External activity

In April 2020 I was appointed to the Strategic Board of the Nottingham and Nottinghamshire's Violence Reduction Unit (NNVRU) by Nottinghamshire's Police and Crime Commissioner (PCC) Paddy Tipping

In February 2020 I was appointed to the Executive Group of the Nottinghamshire Crime and Drugs Partnership (CDP)

I am on the editorial board for the journals Crime Science and Urban Crime. An International Journal

I represent NTU on the East MIdlands Police and Academic Collaboration (EMPAC) supporting their research and innovation priorities

I am a Fellow of the Higher Education Academy (FHEA).

I currently serve as external examiner for the University of Derby (MSc Criminal Investigation and MSc Financial Investigation and Digital Intelligence) and have previously served as external examiner (2015-2018) for the University of Malta BSc in Criminology.